
Brain We Are: 286
Jaká je hranice mezi tím, co víme, a tím, co si myslíme, že víme? Jaký je vztah mezi mozkem a myslí? A proč je to největší milosrdenství, že si neuvědomujeme většinu vlastní mysli? V této epizodě jdeme hluboko – a zároveň odlehčeně – do fascinujícího světa vědomí, subjektivní zkušenosti a filozofie mysli. Hostem je Marek Hlavík – filozof, neurovědec, autor a trochu i kung-fu cestovatel. Bavíme se o: milosrdenství nevědomí podle Lovecrafta, hranicích subjektivní zkušenosti, moderních i klasických teoriích mysli, rozdílu mezi fyzikalismem, dualismem a idealismem, myšlenkových experimentech, které otřásly způsobem, jak přemýšlíme o sobě a proč být „zombí filozof“ není tak daleko od pravdy. Epizoda, která tě pobaví, rozšíří tvé myšlení – a možná tě donutí se na chvíli začít ptát, „co je realita“. Kdo je Marek Havlík: Autor knihy Černá Bouře. Výzkumník Národního ústavu duševního zdraví, Centra pokročilých studií mozku a vědomí. V současné době se podílí na řešení projektu OPJAK s názvem s Akronymem COREmind, kde zastává pozici vedoucího jednoho z výzkumných závěrů.
más informaciónSobre el evento
Jaká je hranice mezi tím, co víme, a tím, co si myslíme, že víme? Jaký je vztah mezi mozkem a myslí? A proč je to největší milosrdenství, že si neuvědomujeme většinu vlastní mysli?
V této epizodě jdeme hluboko – a zároveň odlehčeně – do fascinujícího světa vědomí, subjektivní zkušenosti a filozofie mysli. Hostem je Marek Hlavík – filozof, neurovědec, autor a trochu i kung-fu cestovatel.
Bavíme se o: milosrdenství nevědomí podle Lovecrafta, hranicích subjektivní zkušenosti, moderních i klasických teoriích mysli, rozdílu mezi fyzikalismem, dualismem a idealismem, myšlenkových experimentech, které otřásly způsobem, jak přemýšlíme o sobě a proč být „zombí filozof“ není tak daleko od pravdy.
Epizoda, která tě pobaví, rozšíří tvé myšlení – a možná tě donutí se na chvíli začít ptát, „co je realita“.
Kdo je Marek Havlík: Autor knihy Černá Bouře. Výzkumník Národního ústavu duševního zdraví, Centra pokročilých studií mozku a vědomí. V současné době se podílí na řešení projektu OPJAK s názvem s Akronymem COREmind, kde zastává pozici vedoucího jednoho z výzkumných závěrů.